Wykorzystanie technologii w eventach: co to są doświadczenia immersyjne?

Monika Ferens
9 miesięcy temu

Ostatnie lata w branży eventowej przyniosły nam przede wszystkim adaptację różnego rodzaju technologii na grunt marketingowy. W zasadzie już od 2019 roku standardem wykorzystywanym podczas eventów stały się elementy VR-u i rozszerzonej rzeczywistości. W 2020 wydarzenia firmowe przeniosły się do świata online, by powoli przejść w formę hybrydową.  
 
Dziś, w połowie 2023 roku, możemy śmiało powiedzieć, że sytuacja wraca do stanu sprzed pandemii, a jak wynika z raportu stworzonego przez portal MeetingPlanner.pl i instytut badawczy IQS, ponad 84 proc. badanych Klientów postrzega event marketing jako “skuteczne i potrzebne narzędzie do realizacji celów biznesowych zarówno w czasach stabilnych, jaki i niepewności”.  

Jednak to co event marketing ma do zaoferowania Klientom w 2023 roku, zdecydowanie różni się od tego, co było dostępne na rynku jeszcze kilka lat temu. Social media, gry komputerowe, które mogą równać się z najdroższymi produkcjami filmowymi, Metaverse, potężny rozwój AI – to wszystko sprawiło, że tradycyjne techniki marketingowe to za mało, aby zatrzymać uwagę odbiorcy na dłużej 

W dzisiejszym artykule omówimy koncepcję doświadczeń immersyjnych, które wykorzystując wszystkie dostępne zmysły uczestnika i technologię, stanowią innowacyjny sposób na skuteczny brand experience oraz budowanie zaangażowanie klientów, pracowników i partnerów biznesowych.  

A przede wszystkim odpowiemy na pytania: 

  • Co to są doświadczenia immersyjne w marketingu eventowym? 
  • Jakie rodzaje doświadczeń immersyjnych są aktualnie dostępne? 
  • Ile kosztują atrakcje wykorzystujące immersję? 
  • Jakie korzyści można dzięki nim osiągnąć? 
  • … czy wykorzystanie tego typu atrakcji faktycznie ma sens? 

Co to są doświadczenia immersyjne w marketingu eventowym?  

Doświadczenia immersyjne mają na celu przeniesienie uczestników do innego świata lub zmianę ich postrzegania rzeczywistości poprzez różne bodźce sensoryczne. Doświadczenia te można osiągnąć za pomocą technologii takich jak na przykład VR, czy projection mapping oraz dzięki innym kreatywnym technikom, które w pełni angażują uczestników przenosząc ich do zmienionej lub symulowanej rzeczywistości.

Trwały i angażujący sposób na interakcję z Twoją marką 

Jak wspominaliśmy w jednym z ostatnich artykułów, aby maksymalnie wykorzystać potencjał tkwiący w eventach, konieczne jest stworzenie takiej strategii eventu, która przedstawi markę jako lidera w branży i zbuduje wokół niej zaangażowaną społeczność. 

Poprzez włączanie aktywności immersyjnych, marka prezentuje się nie tylko jako innowacyjna i otwarta, ale przede wszystkim wywołuje wśród odbiorców emocje. Dzięki temu, wydarzenia stają się czymś więcej niż spotkaniami; stają się transformującymi doświadczeniami, które rezonują z uczestnikami długo po zakończeniu wydarzenia. 

Jakie rodzaje doświadczeń immersyjnych są aktualnie dostępne? 

Wraz z rozwojem technologii wachlarz doświadczeń immersyjnych powiększa się systematycznie.  
Co więcej, możemy je łączyć w dowolny sposób w zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać, a przede wszystkim w zależności od tego, kto jest w naszej grupie docelowej. Czyli jak zawsze – inkorporowanie tego typu rozwiązań, najlepiej już zacząć na poziomie budowania strategii eventu 😉 
 
Bo jak pokazują badania, demografia w tym przypadku odgrywa kluczową rolę. Młodsi konsumenci na przykład często łączą immersję z interaktywnością, wybierając doświadczenia eskapistyczne (pozwalające na zatracenie się w doznaniu), które mogą samodzielnie kształtować, natomiast klienci z wyższej grupy wiekowej, wolą pozostać pasywni i wyżej cenią doświadczenia estetyczne.

Wirtualna rzeczywistość (VR) 

Technologia VR umożliwia uczestnikom wejście do symulowanej rzeczywistości, pozwalając im odkrywać wirtualne światy i wchodzić w interakcje z wirtualnymi obiektami. Oferuje w pełni wciągające doświadczenie, dzięki czemu jest idealnym narzędziem do demonstracji produktów, sesji szkoleniowych i tworzenia interaktywnych gier lub symulacji. 

Rzeczywistość rozszerzona (AR) 

AR nakłada treści cyfrowe na świat rzeczywisty, łącząc elementy wirtualne ze środowiskiem fizycznym. Poprawia to postrzeganie rzeczywistości przez uczestników, oferując wyjątkowe możliwości przekazu, wizualizacji produktów i grywalizacji w ramach wydarzenia. 

Projection mapping (mapowanie projekcji) 

Mapowanie projekcji polega na wyświetlaniu wizualizacji na trójwymiarowych powierzchniach, tworząc iluzję ruchu i transformacji. Technika ta może przekształcić zwykłe obiekty lub budynki w dynamiczne płótna, zapewniając nieszablonowe wrażenia wizualne. Świetnie sprawdzają się jako narzędzie w storytellingu, jako przerywnik w trakcie gali biznesowej lub eventu integracyjnego.  

Instalacje interaktywne 

Interaktywne instalacje zachęcają uczestników do aktywnego angażowania się w fizyczne obiekty lub interfejsy cyfrowe. Instalacje te mogą obejmować zarówno ekrany dotykowe i czujniki ruchu, jak i interaktywne gry i spersonalizowane doświadczenia.  

Ile kosztują atrakcje wykorzystujące immersję? 

Na to pytanie pada standardowa odpowiedź, czyli – to zależy 😉  

Cennik wynajmu usług VR i AR jest dość szeroki. Każda z atrakcji jest dobierana indywidualnie do potrzeb Klienta, więc jak można się domyślić, im większe zapotrzebowanie na nowość i jakość, tym większa cena. Ze względu na to, że rynek atrakcji tego typu dynamicznie rozwinął się w ostatnich latach, pojawiły się tańsze odpowiedniki wielu kosztownych rozwiązań, które w razie okrojonego budżetu, też spełnią swoją rolę. Ale przejdźmy do konkretów. Podstawowe i mało wymagające atrakcje VR-owe (takie jak symulator jazdy) można znaleźć w cenie kilku tysięcy złotych (od ok. 1500 zł w górę). Cena każdej bardziej skomplikowanej (a tym bardziej dedykowanej pod klienta) rozrywki, będzie rosła proporcjonalnie do gwarantowanej jakości i może plasować się nawet na wysokości kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy złotych.  

Coraz częściej jednak Klienci zainteresowani są alternatywnymi rozwiązaniami, niekoniecznie bazującymi na technologii. Jednym z rozwiązań, która uzupełnia tą niszę, jest tworzenie pokojów lub stref sensorycznych podczas wydarzeń, które wykorzystują aromaterapię, dźwięki i faktury materiałów, aby przenieść uczestników eventu do innej rzeczywistości. Są to rozwiązania, z założenia mniej kosztowne, które jednocześnie wpisują się w wellbeingowe trendy i robią efekt wow podczas eventów.  

Korzyści z immersyjnych doświadczeń w marketingu eventowym 

Jak wspominaliśmy w jednym z ostatnich artykułów, aby maksymalnie wykorzystać potencjał tkwiący w eventach, konieczne jest stworzenie takiej strategii eventu, która przedstawi markę jako lidera w swojej branży i zbuduje wokół niej silną i zaangażowaną społeczność.  Istnieje szereg korzyści, jakie firmy mogą osiągnąć dzięki wykorzystaniu takich rozwiązań, a są to między innymi:  

Zwiększone zaangażowanie uczestników eventu 

Doświadczenia immersyjne w naturalny sposób budzą zainteresowanie i zachęcają do uczestnictwa. Widoczne jest to zwłaszcza wśród Millenialsów i Gen Z, którzy chętnie dołączają do różnego rodzaju aktywności i dzielą się swoimi przeżyciami za pośrednictwem mediów społecznościowych.  

Trwałe doświadczenia związane z marką 

Dzięki intensywnemu zanurzeniu się w inny świat, odpowiednio dobrane doświadczenie immersyjne pozostawia trwały wpływ
w wspomnieniach uczestników. Między odbiorcą a marką tworzy się więź, która pozostaje na długo po zakończeniu wydarzenia. 
 

 Zwiększona interaktywność  

Immersja tworzy sposobność do wejścia w interakcję z marką, umożliwiając uczestnikom aktywne angażowanie się w markę, produkty lub usługi. Ta interaktywność wzmacnia relacje między marką i odbiorcą, zachęca do dialogu i umożliwia przekazywanie informacji zwrotnych w czasie rzeczywistym, ułatwiając gromadzenie cennych spostrzeżeń i danych.  

Immersja jako narzędzie do storytellingu 

Immersja stanowi potężne medium do opowiadania historii. Umożliwia markom przekazywanie narracji, wywoływanie emocji
i dostarczanie wiadomości w porywający i niezapomniany sposób. Zanurzając uczestników w fascynującej historii, marki mogą stworzyć głębsze połączenie i emocjonalne przywiązanie do core’owego przekazu firmy. 
 

Gromadzenie i analiza danych 

Dzięki doświadczeniom immersyjnym, firmy mają możliwość gromadzenia i analizy danych. Integrując technologie takie jak VR i AR, marki mogą śledzić interakcje użytkowników, mierzyć poziomy zaangażowania i gromadzić cenne dane do dalszej analizy i optymalizacji przyszłych wydarzeń i strategii marketingowych. 

Budowanie przewagi konkurencyjnej 

Inkorporowanie innowacyjnych rozwiązań w swojej strategii marketingowej stawia firmę w pozycji lidera w branży i tworzy przewagę konkurencyjną zarówno wobec klientów, ale też pracowników i partnerów biznesowych. To z kolei przekłada się na tworzenie wizerunku firmy i wpływa na pozytywny odbiór marki.  

Czy wykorzystanie tego typu atrakcji faktycznie ma sens? 

Wspomniane przez nas wcześniej w artykule badanie jasno pokazało, że dostarczanie klientom i współpracownikom pozytywnych
i wielowymiarowych doświadczeń, pozwala na budowanie lojalności, zwiększenie poziomu zadowolenia oraz wzrost skłonności do udzielania rekomendacji, co przekłada się na wzrost zyskowności firmy. I tutaj pojawia się sedno tego, dlaczego wprowadzanie innowacji takich jak doświadczenia immersyjne, zdecydowanie ma sens.
 
 
Natomiast nie należy wprowadzać tego typu rozwiązań w oderwaniu od opracowanej strategii, dlatego każdorazowo zachęcamy naszych Klientów do poniższych działań:  

Wyznacz jasne cele 

Zdefiniuj cele swojego wydarzenia i określ, w jaki sposób immersyjne doświadczenia mogą pomóc w ich osiągnięciu. Niezależnie od tego, czy chodzi o zwiększenie świadomości marki, zwiększenie zaangażowania w produkt, czy wspieranie lojalności klientów, dostosowanie celów pomoże w wyborze i realizacji immersyjnych doświadczeń. 

Wybierz odpowiednią technologię 

Przy wyborze odpowiedniej technologii immersyjnej należy wziąć pod uwagę grupę docelową, temat wydarzenia i budżet. Każda technologia ma swoje mocne strony i ograniczenia, więc wybierz tę, która najlepiej pasuje do Twoich celów i zapewnia płynne wrażenia użytkownika. 

Zaufaj ekspertom 

Współpracuj z doświadczonymi agencjami eventowymi, dostawcami technologii lub partnerami kreatywnymi, którzy specjalizują się w organizacji immersyjnych doświadczeniach. Ich kompetencje i praktyka zapewnią płynne wdrożenie, kreatywną realizację
i optymalne wyniki.
 

 
 
Chcesz zorganizować wyjątkowe wydarzenie dla Twojej firmy, które pozostanie z uczestnikami na długo? Wypełnij formularz kontaktowy lub zadzwoń do nas.  
  
Formularz i numer telefonu znajdziesz w zakładce kontakt 

Ostatnie wpisy

Trendy i aktualności z branży eventowej