Udział w konferencjach online – 10 wskazówek

Mateusz Macyszyn
2 lata temu

Wraz ze wzrostem popularności konferencji online, pojawia się więcej możliwości uczestniczenia w konferencjach. Konferencjach, w których wcześniej nie było się w stanie uczestniczyć. Dają one możliwość nawiązywania kontaktów i uczenia się od szerszego grona osób. Jednak konferencje wirtualne, w przeciwieństwie do tych organizowanych stacjonarnie, wymagają innego rodzaju skupienia. Siedzenie i oglądanie ekranu podczas wirtualnego wydarzenia nie jest tak stymulujące, jak przebywanie w otoczeniu innych uczestników. Planerzy i marketingowcy uwzględnili ten rodzaj koncentracji poprzez skrócenie treści i zmianę klasycznej struktury konferencji. Zmianę tak, aby nie wymagały one już całodniowego oglądania, ale krótszych dni w dłuższym okresie czasu. Przed następną wirtualną konferencją, upewnij się, że jesteś gotowy do wzięcia w niej udziału. Skorzystaj z kilku wskazówek i trików, aby zwiększyć swoją koncentrację i jak najlepiej wykorzystać czas.

Dowiedz się, jak korzystać z narzędzia

Twoja wirtualna konferencja odbędzie się online, za pośrednictwem platformy wirtualnej konferencji, z której być może już wcześniej korzystałeś. Aby jak najlepiej wykorzystać czas spędzony „na miejscu”, poświęć godzinę lub dwie przed rozpoczęciem konferencji na zabawę w centrum wydarzeń. Dowiedz się, jak uzyskać dostęp do sesji, sprawdź dźwięk i usuń wszelkie usterki. Jeśli jest jakiś tutorial o tym, jak w pełni wykorzystać konferencję, obejrzyj go! Twoje doświadczenie jest pod Twoją kontrolą.

Blokowanie swojego kalendarza

Praca nigdy się nie kończy. Kiedy bierzesz udział w konferencji online, powinna ona zejść na drugi plan – nawet jeśli tylko na godzinę w danym momencie. W końcu zdecydowałeś się na udział w wirtualnej konferencji, ponieważ dostrzegłeś wartość w prelegentach, sesjach edukacyjnych i możliwościach nawiązywania kontaktów. Nie marnuj czasu, który masz na naukę i rozwój! Upewnij się, że twoi współpracownicy wiedzą, kiedy będziesz zajęty. Postaraj się nie sprawdzać poczty elektronicznej, kiedy jesteś w trakcie sesji.

Zaplanuj swój czas w oparciu o transmisje na żywo i na żądanie

Wirtualne konferencje zawierają różne treści – niektóre z nich muszą być oglądane w czasie rzeczywistym. Inne można oglądać w dogodnym dla siebie czasie. Kiedy budujesz swój harmonogram, zwróć uwagę na to, które sesje muszą być oglądane na żywo, a które odtwarzane. Rozważ dodanie opcji „na żywo” lub „na żądanie” do terminów podczas blokowania kalendarza.

Utrzymuj rodzinę w kontakcie

Praca w domu oznacza, że większość z nas nigdy nie jest naprawdę sama. Nasi małżonkowie, nasze dzieci i nasze zwierzęta domowe są tylko pokój od nas, a wszystkie wymagają pewnej ilości swojej uwagi. W tym momencie wypracowałeś już jakiś harmonogram, aby oddzielić czas pracy od czasu dla rodzin. Trzymaj się tego harmonogramu podczas wirtualnej konferencji.

Uwzględnij przerwy na przekąski i posiłki

Jedną z rzeczy, których nie chcesz w ciągu dnia lub tygodnia intensywnej nauki, jest to, że „wieszak” staje na drodze. Nawet jeśli nigdy wcześniej nie przygotowywałeś posiłków, to jest to świetny moment, aby zacząć! Zaplanuj swoje śniadanie, lunch i przekąski. Zaplanuj nawet swoje przerwy na kawę! O ile w przypadku konferencji stacjonarnej przerwy na kawę będą wbudowane, a przekąski pojawią się same, o tyle w przypadku konferencji wirtualnej to Ty będziesz za nie odpowiedzialny. Dla urozmaicenia, rozważ dostarczenie kawy w trakcie przerwy, abyś nie tracił kofeiny.

Przejdź na starą szkołę

Rób notatki na papierze! Aby bardziej się skupić, skup swoją uwagę na ekranie, ale nie odrywaj palców od myszki i klawiatury. Zamiast przerzucać się między notatkami a konferencją, gdzie łatwo się zgubić i wylądować na Instagramie, trzymaj ekran poświęcony sesji. Oznacza to pełny ekran! Aby nawiązać kontakty i komunikować się z uczestnikami, używaj aplikacji mobilnej wydarzenia. Pozostaw swój komputer wolny do oglądania.

Weź udział z innymi

Konferencje są lepsze, gdy uczestniczysz w nich z przyjaciółmi. Czy ktoś z twoich współpracowników bierze udział w tej samej wirtualnej konferencji? Zaplanuj spotkanie i omówienie sesji po fakcie lub wyślij im wiadomość o interesujących cię kwestiach. Taka interakcja może sprawić, że będziesz bardziej zaangażowany w treść konferencji.

Stań i rozciągnij się

Nie czuj się ograniczony do swojego krzesła. W przerwach między sesjami organizuj krótkie spacery, stań i rozciągnij się. A jeśli nie jesteś nagrywany na wideo podczas sesji, która odbywa się w środku popołudnia, nie bój się stać. Aktywność, jak stanie lub chodzenie w miejscu, może Cię obudzić i sprawić, że ponownie skupisz się na omawianych treściach.

Umawiaj się na spotkania i nawiązuj kontakty

Wirtualne konferencje nie służą tylko do nauki – one służą do nawiązywania kontaktów! Networking żyje i ma się dobrze, nawet na odległość. Przed konferencją umów się na spotkania 1:1 z kolegami i nawiąż nowe znajomości. Weź udział w happy hours lub sesjach z innymi uczestnikami.

Wyznacz czas na przegląd i powtórkę

Zaletą wirtualnych konferencji jest to, że sesje są często dostępne na żądanie, czy to podczas konferencji, czy zaraz po niej. Jeśli była jakaś sesja, którą chciałbyś obejrzeć ponownie lub szybko przejrzeć, możesz to zrobić! Wyznacz sobie czas każdego dnia konferencji lub ostatniego dnia, aby przejrzeć swoje notatki i jak najlepiej wykorzystać przyswojone treści.

Zaangażuj się i ucz na kolejnej wirtualnej konferencji

Teraz, gdy znasz już najlepsze praktyki dotyczące uczestnictwa, możesz w pełni wykorzystać swoją następną wirtualną konferencję. Szukasz świetnej wirtualnej konferencji? Sprawdź naszą ofertę! Konferencja online Wrocław!

Ostatnie wpisy

Trendy i aktualności z branży eventowej