Pomysły na event online

Mateusz Macyszyn
2 lata temu

Zawsze mieliśmy webinaria, ale teraz do skromnego webinaru dołączył nowy rodzaj wydarzenia – eventy online.

Według ankiety przeprowadzonej przez PCMA, 79% event managerów decyduje się na wydarzenia wirtualne. Od wirtualnych spotkań do konferencji online. Przemysł spotkań i wydarzeń zmienił się w ciągu ostatnich kilku miesięcy i przyjmuje nowe formy marketingu i technologii zarządzania wydarzeniami.

Z tą nową rzeczywistością przychodzą nowe wyzwania i rozwiązania. Budując strategię eventu online, musisz wziąć pod uwagę wiele kwestii. Właściwa platforma do obsługi wydarzeń online, odpowiedni rodzaj treści, najlepsze strategie wirtualnego zaangażowania – wszystkie te elementy są kluczowe dla stworzenia efektywnego (i przyjemnego) wydarzenia wirtualnego. Jeśli zastanawiasz się, jak mogłoby wyglądać Twoje wydarzenie i jak sprawić, by było jak najbardziej angażujące, zapoznaj się z poniższymi 30 pomysłami na event online, które możesz wypróbować podczas kolejnego wirtualnego spotkania lub integracji online.

Przeczytaj także: Stworzyliśmy Meepla! Platforma do organizacji wydarzeń hybrydowych i online.

Zaangażowanie uczestników podczas planowania wydarzenia

Q&A podczas sesji

Uczestnicy zawsze będą mieli pytania – daj im szansę je zadać! Najlepszym sposobem na wirtualne zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi jest czat, który umożliwia moderatorowi zatwierdzanie pytań przed udzieleniem odpowiedzi przez prelegenta.

Grywalizacja online poprzez mobilną aplikację eventową

Aktywuj swoich uczestników poprzez aplikację mobilną, dodając wyzwania gamifikacyjne, które utrzymają ich zaangażowanie podczas wydarzenia.

Sesje przerywane

Znajdź narzędzie do wirtualnych konferencji, które umożliwia wysyłanie uczestników na sesje zamknięte w zamkniętych pokojach. Takie podziały mogą być wykorzystane do ułatwienia ożywionych dyskusji podczas sesji.

Spotkania 1 na 1

Sponsorzy i wystawcy zawsze szukają sposobów na nawiązanie kontaktów z uczestnikami. Pozwól uczestnikom samodzielnie zaplanować spotkania ze sponsorami i wystawcami przed konferencją i dodaj je do agendy.

Interaktywne czaty z uczestnikami na żywo

Uczestnicy eventów online chcą czuć się tak samo związani, jak podczas osobistych spotkań. Zaoferowanie funkcji czatu, która pozwala uczestnikom na natychmiastowe połączenie się podczas wydarzenia, może pomóc stworzyć tę więź, której wszyscy pragną.

Sondaże na żywo podczas sesji

Zaangażowanie jest najważniejszym elementem gry. Poproś prelegentów, aby podczas sesji przeprowadzali ankiety na żywo, które pozwolą im ocenić odpowiedzi uczestników w czasie rzeczywistym.

Wyjątkowi prelegenci

Jedną z korzyści płynących z wirtualnego wydarzenia jest fakt, że prelegenci mają mniejsze wymagania. Z tego powodu, możesz być w stanie uzyskać prelegenta, który normalnie nie byłby dostępny. Treść jest wszystkim dla konferencji online, a kilku przyciągających uwagę mówców głównych może mieć pozytywny wpływ na rejestracje.

Zaprezentuj panel prelegentów

Urozmaić styl sesji, proponując panele. Jest to świetny sposób na ułatwienie dyskusji pomiędzy liderami w branży i może wykorzystywać Q&A na żywo jako sposób na włączenie uczestników.

Oferuj transmisje na żywo i treści na żądanie

Daj uczestnikom kilka opcji, jeśli chodzi o zawartość konferencji online. Zamiast narzucać im stały porządek webinarów online, zaoferuj kilka sesji na żywo oraz takie, które można oglądać na żądanie w wolnej chwili.

Specjalistyczne ścieżki, aby sprostać potrzebom uczestników

Jeśli uczestnicy Twojej wirtualnej konferencji mają różne potrzeby, warto pomyśleć o stworzeniu ścieżek treści, które je zaspokoją. Buduj konstruktywne treści, które są zgodne z tymi potrzebami, a następnie oznaczaj treści, aby ułatwić uczestnikom wybór odpowiednich dla nich sesji online.

Wirtualna ceremonia rozdania nagród to nieszablonowe rozwiązanie

Jak widzieliśmy na Emmys, ceremonie rozdania nagród mogą być nadal zabawne, jeśli odbywają się wirtualnie. Przeorganizuj swoją ceremonię rozdania nagród tak, aby jak najlepiej wykorzystać wirtualną przestrzeń, z wykonawcami, różnymi gospodarzami i świetnym scenariuszem.

Oferuj sesje w dogodnych godzinach, w różnych strefach czasowych i w wielu językach

Konferencje online mogą mieć szerszy zasięg niż konferencje stacjonarne. Wykorzystaj zwiększoną frekwencję, planując sesje w różnych strefach czasowych. Rozważ również tłumaczenie sesji lub oferowanie ich w różnych językach.

Szkol prelegentów z wyprzedzeniem

Aby Twoje treści były jak najlepsze, przeszkol prelegentów jeszcze przed eventem. Rozmowa na wideo różni się znacznie od rozmowy w cztery oczy i istnieją proste sposoby, aby uczynić ich sesję bardziej angażującą. Coś tak prostego, jak sprawdzenie tła, kamery i ustawienia mikrofonu może wiele zmienić.

Zatrudnij firmę zajmującą się produkcją wideo

Im lepsza treść, tym większe zaangażowanie uczestników. Firma producencka może dodać nieskończoną wartość do twojej konferencji online, czy to czyniąc treść sesji bardziej wyrazistą, czy też tworząc filmy i reklamy, które będą przeplatać się z treścią.

Kursy szkoleniowe i certyfikaty

Nie ograniczaj się do oferowania sesji – zaoferuj kursy szkoleniowe i certyfikaty. Uczestnictwo w wirtualnej konferencji wymaga uzasadnienia, a uzyskanie punktów za udział w niej może właśnie to uczynić.

Trzymaj sesje krótko – lub zmień ich strukturę

Na wirtualnych konferencjach rozpraszacze są na wyciągnięcie ręki. Tworząc treści, nie przeciągaj sesji. Ale jeśli chcesz mieć dłuższe sesje, zmień prelegentów i produkcję tak, aby uczestnicy byli zaangażowani przez zmiany w formatowaniu co dziesięć minut lub tak.

Atrakcje podczas eventów online

Odpoczynek mentalny: joga online, stretching online, mindfulness online

Podczas wirtualnego wydarzenia, nie jest tajemnicą, że wszyscy mamy trudności z utrzymaniem uwagi na poziomie, w jakim moglibyśmy to robić osobiście. Zmęczenie ekranem jest realne i każdy, kto organizuje wirtualne wydarzenie, musi zdawać sobie z tego sprawę i dostosować swój program tak, aby temu zaradzić. Uwzględnienie przerw na odpoczynek fizyczny i psychiczny podczas wydarzenia może nie tylko stanowić kontrast do regularnie zaplanowanych sesji, ale także pomóc uczestnikom skupić się na sesjach, gdy nadejdzie czas, aby ponownie usiąść.

Łowy na chybił-trafił w mediach społecznościowych

Polowanie na padlinożerców w mediach społecznościowych może upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Spraw, aby uczestnicy byli bardziej zaangażowani w Twoją markę i obecność Twojej firmy w mediach społecznościowych, a jednocześnie zaoferuj im zabawną rywalizację.

Lekcje gotowania w zaciszu własnego domu – warsztaty kulinarne online

Zatrudnij szefa kuchni, który poprowadzi lekcje gotowania online podczas wirtualnej konferencji. Taka lekcja może odbyć się podczas przerwy na lunch lub pod koniec dnia. Wyślij uczestnikom przepis z wyprzedzeniem, a może nawet kartę podarunkową na zakupy spożywcze lub drobny upominek, a następnie poproś ich, aby podążali za prawdziwym profesjonalistą.

Lekcje miksologii podczas happy hour – warsztaty barmańskie online

Podobnie jak w przypadku lekcji gotowania, kto nie lubi nauczyć się przyrządzać nowego drinka? Stwórz specjalny koktajl na swoje wydarzenie i wyślij uczestnikom zestaw przepisów z wyprzedzeniem. Następnie, zorganizuj lekcję miksologii przed happy hour w sieci. Jest to również świetna opcja jako wirtualne zajęcia integracyjne, czyli team building online.

Zorganizuj imprezę taneczną

Poczuj się jak w klubie nocnym Las Vegas dzięki imprezie tanecznej i świetnemu DJ-owi. Chociaż nie można odtworzyć rzeczywistego wydarzenia, uczestnicy mogą nadal dobrze się bawić, tańcząc tak, jakby nikt nie patrzył (bo tak jest!). Inną opcją jest stworzenie specjalnej wirtualnej listy odtwarzania konferencji, aby podzielić się nią z uczestnikami i sprawić, by byli podekscytowani.

Zorganizuj koncert lub komediowe show

Zatrudnij zespół, piosenkarza lub komika i zorganizuj koncert online na żywo dla uczestników. Często jednymi z największych atrakcji na konferencji są właśnie występy. To świetny sposób, aby dać uczestnikom „przerwę na chwilę” i wzbudzić zainteresowanie podczas promocji wydarzenia.

Wyślij uczestnikom kartę Bingo z terminami branżowymi

Każda branża ma swój własny, unikalny słownik pojęć. Zrób grę z tych terminów lub popularnych zwrotów, tworząc planszę do bingo, którą uczestnicy będą mogli wypełnić podczas konferencji. Zachęci ich to do skupienia się na sesjach i doda element zabawy.

Zaangażowanie uczestników przed i po imprezie

Unikalne rejestracje online dla poszczególnych typów uczestników

Oferowanie unikalnych rejestracji na podstawie zainteresowań uczestników sesjami i programami wydarzenia pozwala nie tylko śledzić zaangażowanie uczestników w różne programy wydarzenia. Także umożliwia tworzenie ukierunkowanych komunikatów. W zależności od typu rejestracji uczestnika, możesz zdecydować się na wysłanie do niego określonych treści marketingowych przed i po wydarzeniu. Treści, które będą promować, program wydarzenia oraz produkty, o których wiesz, że zainteresują uczestnika na podstawie jego wyboru rejestracji.

Stwórz #Hashtag dla konferencji online

Promuj swoje wydarzenie w mediach społecznościowych używając hashtagów. Poproś uczestników o używanie hashtagu podczas pisania postów na temat wydarzenia i wykorzystaj go podczas promocji przed wydarzeniem, aby wzbudzić zainteresowanie.

Wyślij upominki do uczestników, którzy zarejestrowali się wcześniej

Upominki to zawsze jedna z najlepszych części każdej konferencji. Wyślij uczestnikom czapki, t-shirty, podkładki pod mysz lub cokolwiek innego, co jest popularne w danym momencie. Nie ma nic lepszego niż przesyłka-niespodzianka.

Znajdź sponsorów wydarzenia

Sponsorzy mogą obniżyć koszty eventu i przyciągnąć więcej uczestników. Przygotuj atrakcyjny pakiet sponsorski i znajdź sponsorów o wysokiej jakości, którzy są zgodni z celem Twojego wydarzenia.

Ogranicz dostęp na podstawie różnych poziomów rejestracji

Jeśli pobierasz opłaty za udział w wydarzeniu online, rozważ możliwość oferowania różnych poziomów dostępu do treści. Treści, które są wyraźnie określone na stronie internetowej wydarzenia. Podobnie jak w przypadku wydarzenia organizowanego osobiście. Wymyśl różne oferty dla uczestników podstawowych i VIP-ów, które będą warte różnicy w cenie.

Pozwól uczestnikom na pobranie treści po wydarzeniu

Wykorzystaj w pełni treść swojego wydarzenia i pozwól uczestnikom na dostęp do treści po konferencji. Rozważ wprowadzenie limitu czasowego na dostępność, aby napędzić popyt. Następnie wykorzystaj treści wirtualnej konferencji w swoich strumieniach generowania popytu.

Skorzystaj z kreatywności dzięki wirtualnym wydarzeniom

Nie ma żadnych ograniczeń co do tego, co można zrobić podczas wydarzenia online. Aby zaangażować i zabawić uczestników, sponsorów i wystawców. Planując kolejną konferencję online lub hybrydową, bądź gotowy na przekroczenie tego, do czego jesteś przyzwyczajony. Skorzystaj z nowych technologii wirtualnych, aby stworzyć najlepsze wydarzenie.

Ostatnie wpisy

Trendy i aktualności z branży eventowej