Współpraca z influencerem na evencie - co musisz wiedzieć?

W tym artykule poruszamy temat współprac influencerskich w ramach eventu firmowego. Jakie są ich korzyści i możliwości?

Monika Ferens
7 miesięcy temu

Gdy media społecznościowe zaczęły wkraczać na internetową arenę, nikt nie przypuszczał, jak nieograniczony potencjał marketingowy drzemie w kanałach komunikacji, takich jak Facebook, Youtube, czy Instagram. Wraz z rozwojem tych platform, okazało się, że budowanie zaangażowanej społeczności to cenne narzędzie, a wywieranie na nią wpływu, jeśli przeprowadzone umiejętnie, może stać się wykonywaną pracą.   

Jeszcze niedawno określenie influencer, miało jednoznacznie negatywne skojarzenia. Przywodziło na myśl obrazy karkołomnych prób pozowania do zdjęć i memów rodem z profili takich jak Influencers in the wild 😉 
Dziś jednak możemy się zgodzić, że rola influencerów jest istotnym elementem tworzenia strategii marketingowej. Ale dlaczego warto zainwestować we współpracę z influencerami w ramach eventu?  

Czym jest influencer marketing?

Najprościej mówiąc influencer marketing to współpraca między popularnymi użytkownikami mediów społecznościowych, a markami w celu promowania produktów, usług, ale też samego brandu. Tego rodzaju partnerstwa, z biegiem czasu stały się na tyle powszechne, że Federalna Komisja Handlu Stanów Zjednoczonych w 2009 roku, uregulowała je na poziomie ustawowym.   
 
Od tego czasu rynek rozrósł się zdumiewająco szybko – po 2019 roku wzrósł ponad dwukrotnie dzięki platformom takim jak Instagram i YouTube (w krajach zachodnich) oraz Pinduoduo i WeChat (w Chinach). Jak wynika z raportu The State of Influencer, rynek influencer marketingu na całym świecie w 2022 roku osiągnął poziom 16,4 mld USD.  

Autorytet i społeczny dowód słuszności  

Zmienia się sposób, w jaki badamy, poznajemy i kupujemy nowe produkty. Konsumenci zwracają się do influencerów w mediach społecznościowych po porady i rekomendacje, a wielu z nich ufa im bardziej niż markom.  
 
Spójrzmy na konkrety:  

  • aż 37% konsumentów ufa influencerom w mediach społecznościowych bardziej niż markom; 

  • tylko 13% odkrywa nowe produkty lub marki za pośrednictwem tradycyjnej reklamy telewizyjnej; 

  • 84 % przedstawicieli Gen Z oraz 46% przedstawicieli boomersów, przynajmniej raz kupiło produkt w bezpośredniej reakcji na treści w mediach społecznościowych.

Jak to działa?

Jak już wiemy, kluczowym elementem influencer marketingu, jest osobista rekomendacja ze strony influencera. Dzieje się tak, ponieważ influencerowi udało się zbudować wokół siebie społeczność, z którą ma wspólny język, z którą się bardzo dobrze zna, ale również z którą dzieli wspólne wartości. Innymi słowy – ma olbrzymią wiedzę na temat swojej grupy odbiorczej.  
 
I tutaj nie sposób nie nawiązać do książki Roberta Cialdiniego pt. “Wywieranie wpływu na ludzi. Teoria i praktyka”. Po 15 latach prowadzenia badań nad mechanizmami podejmowania decyzji przez ludzi, Cialdini wyróżnił 6 zasad perswazji – są to: wzajemność, zaangażowanie i konsekwencja, społeczny dowód słuszności, lubienie i sympatia, autorytet oraz niedostępność. 
 
Reguła wzajemności 
Ta zasada oznacza, że kiedy dajesz coś komuś, ta osoba czuje się zobowiązana do odwdzięczenia się tym samym, nawet przez powiedzenie zwykłego „dziękuję”. Wzajemność to mechanizm, który buduje zaufanie, jednocześnie wzmacniając lojalność osobistą, jak i lojalność wobec marki.  
 
Społeczny dowód słuszności 
Prawda o nas jest taka, że jesteśmy ewolucyjnie zaprogramowani, aby ufać grupie w przypadku braku bardziej wiarygodnych informacji. Dlatego właśnie ludzie ufają opiniom z pierwszej ręki, zwłaszcza jeśli opinii jest wiele i są one jednomyślne. Tyczy się to zarówno podejmowania decyzji zakupowych, decyzji odnośnie wyboru odpowiedniej szkoły dla swoich pociech czy takich kwestii, jak wybór pracodawcy. 

Reguła lubienia i sympatii 
Bardziej prawdopodobne jest, że zaufamy osobie, którą lubimy, z którą mamy wiele punktów styku i z którą możemy się identyfikować. Zarówno w przypadku wyborów zakupowych jak i politycznych – poodejmowanie decyzji spójnych z regułą sympatii, daje nam poczucie bezpiecznej przynależności.  

Autorytet 
Nie bez przyczyny mówi się, że wiedza to władza😉 Znajomość produktu, trendów w danej dziedzinie, a nawet badań sprawia, że nadawca komunikatu jest bardziej skuteczny dzięki odwołaniu się do zasady autorytetu.  
 
Reguła niedostępności 
Pragnienie tego, czego nie można mieć, jest powszechne. Ludzi naturalnie przyciąga to, co rzadkie i ekskluzywne. Jeśli są przekonani, że muszą działać teraz, albo to zniknie, są zmotywowani do działania.  

Reguła zaangażowania i konsekwencji 
Zazwyczaj kiedy się do czegoś zobowiązujesz, czujesz się zobligowany do tego, by tego dotrzymać. Na przykład, jeśli ogłosisz w mediach społecznościowych, że zamierzasz ćwiczyć jogę codziennie przez miesiąc, poczujesz większą presję, by faktycznie to robić, niż gdybyś postanowił robić to bez informowania kogokolwiek. Proste i skuteczne😉  
 
W przypadku influencer marketingu mamy do czynienia tak naprawdę, z elementami każdej z powyższych reguł, z przewagą społecznego dowodu słuszności oraz reguły autorytetu. Co ciekawe, te reguły są tak uniwersalne i tak głęboko zakorzenione w naszym życiu społecznym, że mają potencjał bez względu na kontekst kulturowy.

Influencer czy celebryta? Na kogo postawić?

Popularność współprac z influencerami oczywiście nie oznacza zmierzchu popularności gwiazd. Obecność gwiazdy na evencie w formie występu artystycznego, udziału w panelu dyskusyjnym, czy prelekcji, zawsze będzie atrakcyjną opcją. Jak to często w marketingu bywa, odpowiedź na kogo powinno się zdecydować, będzie brzmiała – to zależy. Decyzja będzie zależna głównie od budżetu jakim dysponujemy, od grupy docelowej, do której chcemy dotrzeć oraz od celów biznesowych, jakie nam przyświecają podczas organizacji eventu. 
 
Warto podkreślić jednak, że współpraca z influencerem, może okazać się mniej kosztowna niż współpraca z gwiazdą, a dzięki wiedzy jaką influencer dysponuje na temat swojej, często niszowej grupy odbiorczej – bardziej skuteczna.  

Jakie korzyści płyną ze współpracy z influencerem?

Influencer marketing, jest przede wszystkim potężnym narzędziem promocyjnym. Ma zdolność nie tylko do zwiększenia zasięgu, ale także do wzbudzania zaufania i autentycznego zaangażowania uczestników eventu. Główne zalety współpracy influenserskiej w ramach eventu to: zwiększenie zasięgu, dotarcie do sprecyzowanej grupy docelowej, pogłębienie relacji z marką, budowanie zaangażowania i nadanie wyższej rangi wydarzeniu. 

Zwiększony zasięg i widoczność eventu

Influencerzy mają zdolność do dotarcia do szerokiego grona obserwatorów, co pozwala na znaczne zwiększenie zasięgu Twojego eventu. Udostępnienia w sieci relacji z eventu generują w sposób organiczny dodatkową widoczność, co w efekcie może przyczynić się do zwiększenia zwrotu z inwestycji w wydarzenie.

Dotarcie do sprecyzowanej grupy docelowej

Influencerzy mają moc przyciągania konkretnych grup docelowych. Dzięki analizie profilu influencera, możesz wybrać tych, którzy mają największy wpływ na Twoją docelową grupę odbiorców. Na przykład, jeśli organizujesz event związaną z modą, współpraca z influencerem specjalizującym się w tym temacie pozwoli Ci dotrzeć do pasjonatów mody w sposób bardziej skuteczny niż tradycyjne reklamy.

Budowanie zaufania  

Influencerzy mają silne relacje ze swoją społecznością. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, ich rekomendacje są często postrzegane jako bardziej autentyczne i wiarygodne niż reklamy tradycyjne. Co za tym idzie, może to znacząco zwiększyć poziom zaufania do Twojej marki, usług lub produktu.

Budowanie zaangażowanej społeczności wokół marki

W dzisiejszym świecie, ludzie chcą być częścią społeczności, która jest atrakcyjna i oferuje wartość. Poprzez współpracę z odpowiednio dobranym influencerem, masz szansę stworzyć atrakcyjną społeczność wokół swojej firmy, a także zacząć długofalową współpracę.

Ekskluzywny charakter eventu  

Obecność influencera jako gościa specjalnego dodaje prestiżu i ekskluzywności Twojemu wydarzeniu. Influencerzy są często rozpoznawalnymi osobami, a ich obecność może być magnesem przyciągającym większą uwagę i zainteresowanie ze strony uczestników.

Jakiego efektu można się spodziewać po współpracy z influencerem w ramach eventu?

Potencjalnych efektów współpracy z influencerem podczas eventu jest sporo. Poniżej wyróżniliśmy najważniejsze z nich:  

Większa frekwencja podczas eventu

Influencerzy przyciągają uwagę i generują zainteresowanie wydarzeniem, co może skutkować większą frekwenjcą. Wpływ influencera może przekładać się na zwiększenie sprzedaży biletów lub produktów związanego z eventem, a także otworzyć drzwi do potencjalnych długoterminowych współprac z klientami. 

Zwiększony brand awareness

Dzięki promocji influencera, marka i event stają się bardziej rozpoznawalne na rynku, co może przyciągnąć uwagę nowych potencjalnych klientów. 

Aktywny udział uczestników  

Współpraca z influencerem może skłonić uczestników do bardziej aktywnego uczestnictwa w wydarzeniu, a także w interakcję z marką w mediach społecznościowych. 

Zwiększony organiczny zasięg online

Relacje i treści udostępnione przez influencera mogą dotrzeć do znacznie większego grona odbiorców niż tradycyjne kampanie reklamowe. 

Wzrost wskaźników konwersji w przypadku eventów promujących produkt

Wpływ influencera może przekładać się bezpośrdnio na zwiększenie sprzedaży produktów związanego z eventem, a także otworzyć drzwi do potencjalnych długoterminowych współprac z klientami.  

Kreowanie pozytywnego obrazu marki

Współpraca z renomowanym influencerem może wpłynąć na postrzeganie marki jako innowacyjnej, nowoczesnej i atrakcyjnej. 

Wzmocnienie wiarygodności brandu

Influencerzy, którzy są znani i cenieni w swoich dziedzinach, mogą przyczynić się do zwiększenia zaufania klientów do marki i eventu. 

Pozyskanie cennego contentu na firmowe kanały komunikacyjne

Influencerzy często tworzą wysokiej jakości treści, które można wykorzystać w dalszych działaniach marketingowych lub promocyjnych. 

 
Podsumowując, współpraca z odpowiednio dobranym do Twojej grupy odbiorczej influencerem, to potężne narzędzie promocyjne dla Twojej firmy. Bez względu na to, jakie ciele biznesowe przyświecają Ci podczas organizacji eventu, możesz spodziewać się przede wszystkim zwiększonej frekwencji oraz wzmożonego zainteresowania. W szerszej perspektywie możesz zaobserwować spory zwrot z inwestycji, ponieważ obecność influnecera często generuje organiczny zasięg, który jak “pracuje” na korzyść marek nie tylko w czasie rzeczywistym, ale długo po zakończeniu eventu.


Chcesz zorganizować wyjątkowe wydarzenie dla Twojej firmy, które pozostanie z uczestnikami na długo?
Wypełnij formularz kontaktowy lub zadzwoń do nas!

Formularz i numer telefonu znajdziesz w zakładce kontakt.

 

Ostatnie wpisy

Trendy i aktualności z branży eventowej