Wyjazdy integracyjne
Kompleksowa organizacja wyjazdów integracyjnych
Organizując firmowe eventy działamy w sposób kompleksowy, według naszej autorskiej, wypracowanej przez lata doświadczeń, formule 3K. Tak też jest w przypadku organizacji wyjazdu integracyjnego. Jak to wygląda w praktyce? Proces organizacji wyjazdu integracyjnego przedstawiamy poniżej.
Organizacja wyjazdu integracyjnego – jak to robimy
- Cel wyjazdu integracyjnego
Przy organizacji wyjazdu integracyjnego określenie celu, jaki ten ma osiągnąć jest sprawą podstawową. Czasy, gdy wyjazd integracyjny był jedynie okazją do urządzenia hucznego bankietu bankietu w atrakcyjnej scenerii odeszły już w zapomnienie. Pracodawca postanawia zorganizować wyjazd, by osiągnąć konkretne cele, które zaprocentują w przyszłości. Naszą pracę zaczynamy od ustalenia z klientem, co zamierza osiągnąć. Znając cel będziemy mogli przystąpić do opracowywania pomysłu (scenariusza) wyjazdu integracyjnego, zaproponować odpowiednie narzędzia do jego osiągnięcia. Oczywiście poznając wcześniej ramy finansowe, w jakich możemy działać.
- Budżet wyjazdu integracyjnego
Kolejnym krokiem jest ustalenie z Klientem budżetu imprezy. To często seria żmudnych konsultacji, gdyż określone cele implikują poniesienie określonych wydatków na stosowane do ich realizacji narzędzia. Po ustaleniu ram finansowych, czyli, mówiąc kolokwialnie, określeniu, na co nas stać, przystępujemy do opracowania pomysłu.
- Pomysł na wyjazd integracyjny
Naszą podstawową zasadą jest to, że nie powielamy „starych dobrych pomysłów”. Stawiamy na oryginalność scenariusza, jego niepowtarzalność. Oczywiście nie narzucamy Klientowi pomysłu, tylko opracowujemy go w ścisłej współpracy z Klientem, uwzględniając jego oczekiwania i sugestie. Na tym etapie określany jest profil wyjazdu (np. sportowy czy przygodowy – możliwości jest bez liku, ogranicza je tylko wyobraźnia), wybierane jest odpowiednie miejsce, dobierane gry, zabawy, warsztaty pomagające zrealizować cel wyjazdu. Tu ważne są nie tylko konsultacje z kierownictwem firmy, lecz także z pracownikami, przyszłymi uczestnikami wyjazdu. Chodzi o to, by stopień trudności zadań nie przekroczył możliwości uczestników, by planowana zabawa nie przeobraziła się w przysłowiową katorgę a sam wyjazd nie okazał się kompletną porażką. Tak że przeprowadzenie wywiadu środowiskowego na tym etapie jest niezwykle istotne.
- Scenariusz wyjazdu integracyjnego, plan, harmonogram
Jak by go nie nazwać, to sporządzenie dokładnego scenariusza jest nieodzowne. Z dokładnym godzinowym harmonogramem. I wyznaczeniem osób odpowiedzialnych za realizację. Bez niego wyjazd zamieni się w potęgujące się z minuty na minutę zamieszanie.
- Przygotowanie wyjazdu integracyjnego
Tu załatwiamy sprawy techniczne. Zamawiany jest hotel, obiekty, potrzebny sprzęt, dobierany dodatkowy personel. To z całego procesu organizacji wyjazdu najłatwiejszy chyba etap.
- Realizacja wyjazdu integracyjnego
„Ruszamy w pole”. Tu już nie ma czasu na zastanowienie czy konsultacje. Tylko praca 24/24. To z kolei najtrudniejszy dla nas etap. Ale także najprzyjemniejszy, bo satysfakcja z dobrze wykonanej pracy jest ogromna, a widok rzeszy zadowolonych uczestników (innych nigdy nie mieliśmy) jest wspaniałą nagrodą za nasz wysiłek.
- Rozliczenie wyjazdu integracyjnego
To kwestie techniczne, ale ponieważ chodzi o pieniądze Klienta, realizujemy je ze zdwojoną starannością.
Dlaczego warto zorganizować firmowy wyjazd integracyjny
Dlaczego firmy decydują się, mimo, że ponoszą przy tym znaczne koszty, na organizację wyjazdów integracyjnych dla pracowników? Odpowiedź jest prosta. Ponieważ jest to dla firm korzystne. To rodzaj inwestycji w zespół pracowników firmy, a także w jej wizerunek. Jak każda inwestycja, tak i organizacja wyjazdu integracyjnego wymaga nakładów. Jednak gdy impreza zostanie zrealizowana w sposób właściwy i jej zaplanowany cel osiągnięty, to nakłady poniesione na organizację zwrócą się wielokrotnie. Poniżej kilka przykładów korzyści (celów), jakie może osiągnąć pracodawca organizując wyjazd integracyjny.
Team Building, poprawa wielopoziomowej integracji, komunikacji i współpracy w zespole
Wyjazd integracyjny to doskonały sposób na zbudowanie i wzmocnienie jedności zespołu firmy. W trakcie gier i warsztatów odbywających się podczas wyjazdu, a także mniej formalnych spotkań między pracownikami, co bardzo ważne także różnych szczebli, nawiązują się więzi procentujące w późniejszym czasie poprawą współpracy i komunikacji oraz atmosfery im towarzyszącej. Używając nieco „metafizycznego” określenia, budzi się duch zespołu.
Poprawa komfortu pracy, podniesienie morale pracowników
Spędzenie kilku dni wśród tych samych ludzi, lecz w znacznie mniej zobowiązującej atmosferze, sprzyja rozładowywaniu konfliktów i napięć, jakie pojawiają się i narastają w trakcie pracy między członkami zespołu. W oczywisty sposób przekłada się to na wzrost komfortu pracy po powrocie z wyjazdu. Pracownicy wracają zadowoleni, „napompowani” pozytywną energią, gotowi na nowe wyzwania w pracy.
Nagroda i wypoczynek
Atrakcyjny wyjazd może być formą nagrody dla pracowników a obietnica jego zorganizowania przysłowiową marchewką, mobilizującą zespół do wytężonej pracy i realizacji zaplanowanych w firmie celów. Wyjazd integracyjny to także wypoczynek, przede wszystkim psychiczny. Możliwość oderwania się od codziennej rutyny i schematów jest bezcenna!
Ocena możliwości i predyspozycji pracowników
Gry, zabawy i zajęcia odbywające się w trakcie wyjazdu stwarzają doskonałą okazję do obserwacji pracowników, oceny ich możliwości i predyspozycji. Można ocenić komunikatywność, kreatywność, umiejętność pracy w zespole, zachowanie w stresie i pod presją, a nawet charakter. To niezwykle cenne dla pracodawcy informacje.
Poprawa opinii o firmie oraz przesłanie zespołowi firmy wyrazistego komunikatu
Niejednokrotnie, z tych czy innych względów, opinia pracowników o firmie nie należy do najlepszych, co przekłada się na niepełne zaangażowanie w pracy. Organizacja ciekawego, atrakcyjnego wyjazdu z pewnością tę złą opinię pozytywnie zmieni. Jak już wspomnieliśmy, dzięki wyjazdom integracyjnym rośnie morale pracowników. Zwłaszcza, że organizacja wyjazdu stanowi jasny komunikat ze strony kierownictwa firmy: zależy nam na Was, więc dbamy o Was i Wasze zadowolenie. W takiej firmie zwyczajnie „chce się pracować”!