Sposoby na zaangażowanie uczestników podczas eventu online

Mateusz Macyszyn
2 lata temu

W przeciwieństwie do spotkań i wydarzeń stacjonarnych, wydarzenia online i wirtualne spotkania dają uczestnikom więcej okazji do „odpłynięcia”, ponieważ uczestnicy są już przy komputerze, a rozproszenie uwagi jest tylko o kliknięcie. Kiedy uwaga jest na wagę złota, jak utrzymać zaangażowanie uczestników podczas wydarzeń online?

Z pomocą technologii zarządzania wydarzeniami i odrobiny kreatywności, możesz stworzyć wirtualne wydarzenia, które będą czymś więcej niż tylko oglądaniem ekranu przez uczestników. Mamy 18 pomysłów na to, jak utrzymać zaangażowanie uczestników podczas wirtualnych wydarzeń.

Odpowiedni content na wydarzenie online

Kiedy działasz wirtualnie, istnieje większa presja na to, aby Twoja treść była atrakcyjna. Przekonanie uczestników do wzięcia udziału w wydarzeniu wymaga zaoferowania treści, które zainteresują ich bardziej niż film, który właśnie ukazał się w kinach. Więcej na temat dostosowania treści do wirtualnych wydarzeń znajdziesz w kolejnych poradnikach.

Przeczytaj także: Wykorzystanie contentu w wydarzeniach online

Jakość produkcji

Jakość produkcji wydarzenia online jest jak scenografia, układ sali konferencyjnej i podłoga targów razem wzięte. Mając do dyspozycji mniejszą powierzchnię, musisz sięgnąć po najlepsze praktyki wideo, aby zaznaczyć swoją obecność. Zdobądź lepsze kamery, markowe tła, świetne mikrofony i popraw jakość swoich PowerPointów. Zwróć uwagę na oświetlenie i kąty kamery, pierwsze wrażenie jest tak samo ważne (a może nawet bardziej), gdy jesteś wirtualny. Grafika i świetna jakość wideo sprawią, że uczestnicy będą przyklejeni do ekranu.

Ankieta na żywo

Nawet w warunkach wirtualnych, Twoja aplikacja mobilna ma niesamowitą moc angażowania uczestników. Korzystając z aplikacji eventowej, poproś prelegentów o przeprowadzanie ankiet na żywo w trakcie trwania sesji. Zmusi to uczestników do zaangażowania. Sondaże na żywo dają również planistom dane na temat uczestnictwa i zaangażowania w sesję.

Powiadomienia Push

Zazwyczaj powiadomienie push informuje uczestnika o konieczności udania się do właściwego pokoju lub skorzystania z bufetu na korytarzu. Możesz tworzyć powiadomienia push, które są zabawne i angażujące również w przypadku wirtualnych wydarzeń na żywo. Powiadomienia push mogą informować uczestników, że do rozpoczęcia wykładu pozostało pięć minut, więc warto wziąć filiżankę kawy i przygotować się do spotkania. Używaj powiadomień push, aby dzielić się ciekawostkami i sprawić, aby uczestnicy poczuli się częścią czegoś większego.

Dni Duchów

Czy Twoje wydarzenie trwa dłużej niż jeden dzień? Rozważ wprowadzenie do wydarzenia odrobiny zabawy. Stwórz kalendarz duchów, który będzie zawierał dni czapki, dzień koszulki i inne. Nawet jeśli Twoje wydarzenie nie wymaga nagrywania uczestników na wideo, możesz poprosić ich o zamieszczenie zdjęć swojego stroju, co będzie dodatkowym wyzwaniem dla mediów społecznościowych.

Pytania i odpowiedzi na żywo

Pozwól uczestnikom zadawać pytania i udzielać odpowiedzi podczas sesji. Jeśli oferujesz świetną treść, uczestnicy będą mieli pytania i będą chcieli uzyskać odpowiedzi od eksperta. Uwzględnij czas na pytania i odpowiedzi, tak jak w przypadku spotkań osobistych.

Ankiety i testy wiedzy

Zadbaj o to, aby uczestnicy byli odpowiedzialni. Po każdej sesji, niezależnie od tego, czy odbywa się ona na żywo, czy na żądanie, przeprowadzaj ankiety lub test wiedzy, aby sprawdzić, czy uczestnicy byli uważni. Jest to doskonałe narzędzie dla treści edukacyjnych.

Najczęściej zadawane pytania, porady i wskazówki dotyczące wirtualnych wydarzeń

Na stronie internetowej wydarzenia umieść zakładkę z najczęściej zadawanymi pytaniami. Dzięki nowemu formatowi, uczestnicy będą musieli się uczyć, a dzięki centralnemu umieszczeniu informacji będą wiedzieli, gdzie się udać. Stwórz przewodnik dla uczestników z informacjami, jak najlepiej wykorzystać wirtualne wydarzenie. Pomyśl nie tylko o zwykłym pisemnym przewodniku, ale także o filmie wideo.

Networking

Eventy stacjonarne to przede wszystkim networking. W końcu wszyscy są w tym samym miejscu. Ale wirtualne spotkania również mogą w pełni wykorzystać networking. Wykorzystaj listę uczestników swojej mobilnej aplikacji eventowej i połącz uczestników na podstawie wspólnych zainteresowań, przypadkowych dopasowań lub wspólnych celów wydarzenia. Zainicjuj wideo happy hours dla uczestników, aby mogli się spotkać i zadawać pytania lub wykonywać zadania, które pomogą im nawiązać cenne kontakty.

Keynotes na żywo

Keynote powinien być angażujący, inspirujący i edukacyjny. A jeśli są wirtualne, najlepiej, aby były na żywo. Jeśli Twoje wydarzenie składa się z wielu sesji, postaraj się zorganizować sesję keynote na żywo, aby zbudować poczucie ekscytacji i wspólnoty. Zachęć uczestników do umieszczania swoich ulubionych cytatów i myśli na portalach społecznościowych.

Treści na żądanie

Siedzenie w fotelu przez cały dzień i oglądanie filmów może się znudzić (i spowodować ból pleców). Sesje na żądanie pozwalają uczestnikom łączyć i dopasowywać treści oraz oglądać sesje we własnym tempie. Oferuj sesje, w których można uczestniczyć w dowolnym momencie. Jeśli chcesz, aby uczestnicy trzymali się planu, daj im trochę swobody i dodaj czas na przerwy.

Media społecznościowe

Instagram, Facebook, TikTok, Twitter – dlaczego się ograniczać? Zachęć uczestników do aktywności na wszystkich portalach społecznościowych. Wymyśl zabawne wyzwanie, które jest zgodne z treścią wydarzenia i rozdaj nagrody. Możesz nie być razem, ale nadal możesz wysyłać swag i nagrody po wydarzeniu.

Wiadomości w aplikacji eventowej

Wykorzystaj w pełni możliwości technologii eventowej. Mobilne aplikacje eventowe zazwyczaj mają możliwość wysyłania wiadomości. Zachęć uczestników do rozmawiania ze sobą i interakcji. Podczas gdy uczestnicy mogą nawiązywać kontakty w mediach społecznościowych lub podczas zorganizowanych rozmów wideo, utrzymuj ich w kontakcie podczas całego wydarzenia w najprostszy możliwy sposób – za pomocą narzędzia wbudowanego w aplikację mobilną.

Wywołuj uczestników po imieniu

Nikt nie lubi być wywoływany w środku zajęć, ale to zdecydowanie trzyma Cię w napięciu! Podobnie jak w klasach z dawnych lat lub podczas streamingu zajęć treningowych, niech zwinni mówcy wrzucają imiona uczestników do sesji.

Bądź ostrożny w kwestii długości spotkania

Można by pomyśleć, że skoro uczestnicy siedzą na wydarzeniach stacjonarnych i online, długość sesji nie powinna się zmienić. Istnieje jednak różnica pomiędzy siedzeniem na dwugodzinnej prezentacji w otoczeniu podekscytowanych uczestników, oglądaniem prezentacji, w której muzyka, występy i inspirujące przemówienia są zintegrowane, a siedzeniem samotnie na krześle w swoim domu. Sesje wydają się dłuższe, a uczestnicy są bardziej skłonni do klikania w trakcie wirtualnego wydarzenia. Spotkania i sesje powinny być krótsze niż zazwyczaj, aby uczestnicy mogli skupić się na treści.

Gamifikacja

Każdy lubi grać w gry. Wykorzystaj grywalizację online lub quiz online w swojej aplikacji mobilnej, aby zaangażować uczestników w wyzwania z nagrodami. Możesz poprosić ich o kontakt ze sponsorami, nawiązanie kontaktu z innymi uczestnikami lub wypełnienie ankiet, które pozwolą im zaangażować się w wydarzenie i zdobyć punkty.

Mini trening online i mindful Moments online

Eventy wellness to ekscytujący trend w branży i nie ma powodu, aby je porzucać, gdy będziesz organizować je wirtualnie. Pomyśl nie tylko o krześle biurowym i włącz do swojego programu momenty ruchu, które sprawią, że uczestnicy będą stać, rozciągać się i poruszać swoimi ciałami. Pomyśl o zorganizowaniu mini zajęć treningowych, które uczestnicy będą mogli oglądać na żywo przez cały dzień, aby szybko dodać sobie energii lub zaoferuj darmową poranną jogę za pośrednictwem streamingu na żywo.

Swag

Jeśli posiadasz adresy uczestników, możesz wysłać im upominki. Jeśli masz ich adresy e-mail, możesz wysłać im upominki. Uczestnicy uwielbiają darmowe rzeczy. Rozważ wysłanie im karty podarunkowej na kawę. Roześlij przed imprezą koszulki lub czapki, które uczestnicy będą mogli nosić przez cały czas jej trwania.

Nieszablonowe podejście do eventów online – out of the box

Wirtualny event nie musi być okrojoną wersją wydarzenia organizowanego osobiście. Choć pod wieloma względami nie może się równać z wydarzeniem stacjonarnym, zaangażowanie powinno być priorytetem. Spotkanie czy integracja online oznacza jedynie, że musisz w bardziej kreatywny sposób myśleć o tym, jak sprawić, by uczestnicy byli skupieni i zainspirowani.

 

Przeczytaj także: Jak zorganizować event online

Ostatnie wpisy

Trendy i aktualności z branży eventowej